top of page

10 ідей проведення сучасного уроку української мови

  1. Зв'язок української мови із сучасним життям: дослідження орфографічних, пунктуаційних, граматичний, лексичних, стилістичних, змістових помилок у рекламних слоганах, місцевих газетах, біл-бордах, на етикетках різних товарів, у мовленні дикторів телебачення.

     2. Творче моделювання на уроках розвитку мовлення у довільній формі: есе, фентезі, детективна історія, комікс, сюжет комп’ютерної гри.

      3. Тренінгові методи спрямовані  на розвиток фантазії та уяви.

Стимулювати фантазію питаннями та завданнями. Наприклад:

- А що станеться, якщо в тебе виростуть крила? Куди б ти полетів?"

- Придумайте органи чуття, яких немає у людини, але могли б бути.

- Зробіть "розмітку" людей кольором по їх моральним якостям. Наприклад, всі чесні люди стали рожевими, всі безчесні фіолетовими, а злі синіми. Чим більше людина зробила зла, тим темніший колір. Опишіть, що буде зі світом?

- Ви отримали чудовий дар, все що ви намалюєте - оживає! Що б ви намалювали? Великих людей? Вимираючих тварин? Нових тварин і рослин?

- Що буде, якщо Земля стане обертатися в 24 рази швидше?

- Що буде, якщо пори року триватимуть по 100 років?

    4. Візуалізація навчального матеріалу через сучасні інформаційні сервіси: Prezi (створення інтерактивних мультимедійних презентацій з нелінійною структурою), Slidebbom (Сервіс для створення презентацій (особливість – в них можна вставити анімацію та гіперпосилання).), ZooBurst (інструмент для створення 3D-книг з використанням картинок, текстів та посилань), Ted Ed (будь-яке навчальне відео (з архіву TED Ed чи youtube) може стати інтерактивним інструментом для засвоєння знань, яке можна доповнити корисними вставками для учнів: Quick Quiz (питання з варіантами відповіді, відео-підказки і правильні відповіді), Think (запитання для розгорнутої відповіді), Dig Deeper (посилання на додаткові джерела), Discuss (онлайн-дискусія за темою навчання)), Jigsaw Planet (тут можна завантажити картинку та зробити з неї пазл для ваших занять), ClassTools (багатофункціональний сервіс для створення навчальних ігор, діаграм, вікторин), Хмара тегів (візуальна подача ключових слів), Віртуальні класи (сервіси, що дозволяють створювати цікаві онлайн-завдання для дистанційного навчання).

     5. Ігрові технології на уроках української мови: мовознавча дегустація, турнір лицарів мовознавчого ордену, фантастична подорож планетами у пошуках загубленого синтаксису.

     6. Розвиток критичного мислення учнів на етапі «розминка»: написати есе на одну і запропонованих тем.

- Якби в тебе була можливість викорінити злочини або забруднення навколишнього середовища, що б ти обрав і чому?

- Уяви, що ти став невидимим на день. Опиши цей день. Як гадаєш, це буде весело чи ти створиш більше проблем? Поясни.

- Що, на твою думку, важливіше: свобода слова, право на чесний суд чи право на приватне життя? Поясни.

- Якби тобі випав шанс подорожувати з будь-яким дослідником у світі, хто б це був і чому?

- На прохання поштового офісу тобі належить обрати героя нової марки. Хто б це міг бути і чому?

- Ти віриш, що люди за своєю природою більше хороші чи погані? Поясни.

- У чому для тебе різниця між сміливістю і страхом?

- Старе прислів’я каже, що гроші — корінь зла. Згоден? Поясни. Що ще може бути коренем зла?

- Ти знайшов кришталеву кулю, що показує твоє майбутнє. Що ти там побачив?

- Придумай новий олімпійський вид спорту, у якому ти б отримав медаль. Що б це був за спорт?

- Якби тобі потрібно було б вести урок, про що б був цей урок?

- Перед тобою стоїть вибір: втратити всі старі спогади або не мати можливості отримувати нові. Що б ти обрав і чому?

      7. Інтегроване навчання (STEAM освіта) - поєднання на уроках української мови знань з різних предметів. Зв'язок з математикою (написання власних формул), зв'язок з географією (віртуальна подорож дивовижними просторами України), зв'язок із трудовим навчанням (не просто описати квітку, а й виготовити її із гофрованого паперу), зв'язок із екологією (при опрацюванні тексту екологічної тематики запропонувати учням висловити ідеї стосовно другого життя сміття та виготовити із нього елементи декору для прикрашання власного класу).

     8. Робота з відеосюжетами чи фрагментами як засіб змішаного навчання. Наприклад, виконати роль перекладача: перекласти фрагмент відомого фільму із російської мови на українську; уявити себе режисером кліпу за мотивами української пісні та описати: яка б це була пісня, як виглядає виконавець, яким би був кліп?

   9. Навчання як дослідження - проектна діяльність на уроках української мови. Наприклад: «Дослідження імен та прізвищ учнів школи, їх значення та походження», «Дослідження топонімів села Златопілля».

    10. Створення власних нестандартних 3 хвилинних експрес-уроків до вивчених правил української мови, «збираючи» потрібний матеріал дорогою до дому: на  вивісках магазинів, в оголошеннях, рекламних плакатах, у мовленні своїх друзів, власні помилки.

Виготовлення власної газети, де щомісяця публікуватимуться соціологічні опитування жителів села, працівників різних організацій; інтерв’ю з окремими учнями та вчителями школи; найкращі творчі роботи учнів.

bottom of page