top of page

    Тож основними принципами педагога, як креативної та творчої особистості повинні бути:

    1) Принцип демократизації. Не має вірної чи невірної думки, адже кожна думка має право на існування, якщо опонент може навести непохитні, логічні аргументи на її підтвердження з власного життєвого досвіду, з літератури,чи історії. Кожна людина мусить у житті робити вибір, він не буває правильним, чи неправильним, бо є лише вибір та його наслідки, які вона й повинна навчитися долати та приймати протягом свого існування.

    2) Принцип  толерантності. Ідея терпимості до віросповідання; національних та культурних особливостей; до сімейних традицій та виховання, бо «всі ми – різні, але всі ми – рівні».

    3) Принцип гуманності. Слово «гуманізм» хоч і не нове у XXI столітті, та все ж є актуальним і по сьогоднішній день. Цей принцип покликаний до ідеї любові до людини та всього живого на нашій планеті, на якій вона оголосила себе володарем. Бо, як говорив відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері: «Ми відповідаємо за тих, кого приручили». Людство, а особливо педагоги, місія яких дати цьому суспільству покоління, що покращить життя собі та своїм наступникам, несуть відповідальність за ті трагічні події, що відбуваються в наш час.

    4) Принцип духовності. Саме уроки літератури повинні сприяти вихованню в учнів моральних принципів та розвивати внутрішній світ дитини. У гонитві за здатністю бути конкурентоспроможними у сучасному столітті високих технологій та вмінням бути гарними бізнесменами, часто реформатори освітньої та культурної галузі забувають значення слова «освіта», «культура», «духовність». Те, чого досягло та набуло цивілізоване суспільство протягом тисячі років свого існування. Основне завдання нашої держави – не втратити набутий тисячолітній досвід і скерувати його на прогресивні технології.

    5) Принцип саморозвитку. Вміння вчителя  скеровувати учня до постійного розвитку та вдосконалення. Адже, як говорив Сократ: «Я знаю те, що я нічого не знаю». Скільки б людина не вчилася, не вдосконалювала себе, завжди є щось, чого вона ще не знає й не вміє. Тому вміння ніколи не зупинятися на досягнутому є одним із найважливіших рушійних важелів навчального процесу.

    6) Принцип продуктивного навчання. Тобто «навчання через діяльність» [2]. Виконуючи різноманітні види праці та набуваючи необхідні для трудової діяльності знання, діти тим самим готуються до майбутнього життя. Адже «тільки той, хто робить, чомусь навчиться» (Брюс Лі).

    7) Принцип мотивації. Дізнаватись щось нове, вчитися, прагнути до пізнання будуть лише ті учні, що чітко розумітимуть мету та мотиви навчального процесу, що можуть дати їм вивчені та опановані знання в реальному житті.

    8) Вміння «виходити за межі». Урок літератури не повинен зводитися лише до стандартного, зазначеного програмою аналізу: жанр, тема, ідея, композиція, сюжет, характеристика образів, стилістичні особливості. Якщо після прочитання художнього твору у учнів виникають запитання, які спонукають їх до подальших роздумів, чи твір розбурхав емоції, позитивні, чи негативні, то читач зумів «вийти за межі» написаного, прочитати «між рядками», зрозуміти підтекст, то основне завдання літератури як виду мистецтва виконане – вразити, викликати емоції.

    9) Принцип індивідуальності та гнучкості. Здатність до самостійної постановки цілей, а також зміни їх залежно від умов діяльності, вести інших за собою, бути оригінальним і неупередженим під час вирішення проблем, які виникають.

    Дослідженням проблеми творчої особистості педагога в Україні займаються вчені Н. В. Кічук, С. О. Сисоєва, які вважають, що творча особистість учителя характеризується спрямованістю на творчість, інтелектуальною активністю.

    Учені формулюють такі найважливіші риси педагогічної креативності (здатності до творчості):

  • пошуково-проблемний стиль мислення;

  • проблемне бачення;

  • розвинена творча уява, фантазія;

  • специфічні особисті якості (допитливість, самостійність, цілеспрямованість, готовність до ризику), а також специфічні провідні мотиви (творчий інтерес, захопленість творчим процесом, прагнення досягти результату, необхідність реалізувати себе).

    Отже, щоб допомогти дитині зробити перші кроки в творчості задля радісного, щасливого життя кожен учитель має плекати в собі риси креативної особистості, здатної відчувати радість, захоплення і щастя від творчої діяльності.

Тож, кожному вчителеві, який мріє бачити своїх учнів щасливими, можна адресувати слова В. Сухомлинського: "Якщо хочеш бути красивим, працюй до самозабуття, працюй так, щоб ти відчував себе творцем, майстром, господарем в улюбленому ділі. Працюй так, щоб очі твої виражали одухотвореність великим людським щастям – щастям творчості" [5].

bottom of page