top of page

"Ми варті бути українцями!"

Робота учасниці

літературного конкурсу «Я – майбутнє України»

учениці 9 класу

КЗ «Златопільська загальноосвітня

школа I-II ступенів»

Бершадської Оксани Володимирівни

    Чи варто вважати людей, що проживають на території нашої держави істинними українцями? Чи можемо ми називатися повноцінною нацією лише тоді, коли в нас у паспорті вказано: «українець»? Звісно, що ні. Ми – нація тільки тоді, коли шануємо свою культуру та традиції. Ми – держава лише тоді, коли дбаємо про непорушність та цілісність власних кордонів. Ми – українці тоді, коли піклуємось про розвиток рідної мови.

    Мову намагалися розтоптати, ніби якогось бридкого таргана; висмикнути та знищити вщент, наче непотрібний бур’ян. Вона пережила 134 заборони на своє існування: від 1720 року (російський цар Петро I заборонив друкувати книги українською мовою), далі 1775 рік (зруйновано Запорізьку Січ і закрито українські школи при полкових козацьких канцеляріях), наступний удар – 1862 рік (закрито українські недільні школи, заборонено видавати книжки українською мовою). Репресії щодо українства продовжено 1876 року (заборона друку нот українських пісень) та 1884 рік (закрито всі українські театри). Цього виявилось замало і вже 1908 року вся культурна й освітня діяльність в Україні визнана шкідливою, мов паразит на могутньому тілі Російської імперії. 1914, 1938, 1989 роки приносять «конаючій» мові нищівних ударів: ліквідація української преси, постанова про обов’язкове вивчення російської мови, яку згодом Радянський уряд закріпив в Україні як офіційну загальнодержавну мову. Мудра стратегія «старшого брата» виправдала себе, адже в першу чергу потрібно знищити мову, а без неї і зникне носій цієї мови. Адже, як говорила відома поетеса Ліна Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту! Спочатку їм відбирає мову!». Тож, чи маємо ми право сьогодні у XXI столітті відцуратися від своєї мови, яка, мов той давньоантичний Фенікс відродилася із попелу кількасотлітньої руйнації та лише розправляє свої могутні крила? Чи можемо нехтувати своєю нацією? Адже мова – це генетичний код нації, вона тече в жилах кожного українця з першого вимовленого слова та успадковується від батьків, дідів та прадідів. Українська мова унікальна. Вона багата на зменшувальні форми, на відміну від решти східнослов’янських мов іменник має кличний відмінок, тільки вона має слова та речення «перевертні»-паліндроми, нею можна складати акровірші та писати поезії, що починаються з однієї і тієї ж літери, лише вона може мати довжелезні, мов потяги, синонімічні ряди та й зрештою українська мова надзвичайно красива. Її красу визнають не лише українці, а й у всьому світі: на конкурсі наймилозвучніших мов у Парижі 1934 року зайняла третє місце після французької та перської.

    Володимир Івасюк говорив: «Французи, італійці, росіяни і всі інші народи співають своїми мовами, і їх ніхто не називає націоналістами. А, ми українці, вже з колиски стаємо націоналістами, якщо матері співають нам українські колискові. Тому нас перевиховують у концтаборах. Українець перестає бути націоналістом аж тоді, коли зневажає свою мову, пісню, свої національні традиції, любить усе, крім свого рідного». Тож варто бути націоналістом не для того, щоб зневажати інші народи, а тому, щоб захоплюватись своїм.

    Замало лише любити свою державу та шанувати її минуле, бажати бути українцем. Процес становлення будь-якої нації від неусвідомлюючої маси до єдиної незалежної гордої країни болісний та тернистий. Не кожен може нести на своїх плечах таку ношу. Як могутні титани, що на своїх кремезних плечах тримали увесь міфічний світ, так в історії України з’являлися такі постаті, що обрали для себе роль провідників у похмурому царстві гноблення українства. Хто ж були ці титани відродження української нації? Хто спромігся викрасти вогонь з Олімпу під носом грізного Зевса, щоб запалити світло у зневірених душах?

    Одним із цих велетів є звісно ж Тарас Шевченко. Він за 47 років свого життя встиг зробити більше, ніж звичайній людині не вдасться і за сто років. Саме його «Кобзар» продовжить справу його не менш відомого та знаного попередника – Івана Котляревського, який вважається зачинателем сучасної української літературної мови, яка вперше після довготривалого цькування засяяла щирою посмішкою в поемі «Енеїда». «Кобзар» продовжив діяння Котляревського, та, на відміну від насиченої гумором поеми, зазвучав тонко та пронизливо, зворушуючи найглибші почування кожного українці, та й не лише українця, бо відомий і за межами Європи. Виявляється, що українська мова – це зовсім не діалект російської, і нею можна розмовляти, та навіть більше: писати геніальні шедеври.

    Постать Шевченка виняткова для українського народу. Оскільки він є основоположником сучасної української літературної мови. Якщо середньостатистична людина має лексичний запас слів в обсязі від 2 до 10 тисяч слів, що Шевченківський лексикон налічує більше 20 тисяч слів. Мова Тараса була зорієнтована на весь україномовний територіальний та історичний обшир, маючи в основі народно розмовну лексику яскраво представлену на всіх рівнях: лексичному, фонетичному, морфологічному і синтаксичному. Він надав літературній мові внутрішньої естетичної упорядкованості.

    Саме йому встановили найбільше пам’ятників у всьому світі. За останніми підрахунками 1384 пам’ятників, на території України – 1256 та майже півтори сотні розмістилося у 35 країнах.

    Діяти, а не стояти осторонь, також обрала для себе ще одна знана українська месткиня – Леся Українка. Саме вона довела, що твори, написані українською мовою, можуть займати одну з найвищих позицій у світовій культурі та прославляти рідний край на міжнародному рівні. Її творчість насичена новими, до сих пір небаченими в традиційній українській літературі жанрами та нетиповими образами, джерела яких не вичерпувалися народною творчістю. Це і сюжети з Давнього Єгипту, і староєврейську історії, і європейське Середньовіччя. Нового звучання набула і тема національно-визвольної боротьби українського народу, вона знаменувала впевненість у перемозі.

    Завдяки Лесі Українці український народ прилучився до скарбів світової культури, маючи змогу ознайомитися із творчістю майстрів зарубіжної літератури: Генріха Гейне, Джорджа Байрона, Гомера, Данте, Вільяма Шекспіра. Вона дбала не тільки про здобутки світових класиків, а й про збереження автентичних зразків українського фольклору, адже була найбільшим збирачем українського фольклору: знала близько 500 народних пісень.

    В цьому ряді найкоштовніших діамантів України не можна оминути увагою і діяльність Івана Франка, що переймався долею українців та прагнув допомогти їм створити самостійну державу. Цей поет і мислитель зробив величезний внесок у культуру та літературу українців. Саме Франкові належить ініціатива широкого вживання в Галичині назви «українці» замість «русини». Він писав: «Ми мусимо навчитися чути себе українцями – не галицькими, не буковинськими, а українцями без соціальних кордонів». Талант Франка вражаючий. Часом здається, що він ніколи не спав, боявся чогось не написати. А як ще пояснити те, що в останній рік свого життя він творить 232 поетичні переклади та переспіви, обсягом близько 7000 поетичних рядків. Весь його доробок налічує 50 томів, та й сотня людей за кілька десятиліть не здатна скільки написати.

    До світочів, які несуть українізацію, можна віднести не лише ці імена. Починаючи від часів Київської Русі: постать Ярослава Мудрого, який приділяв увагу внутрішньому устрою держави, засновував монастирі, будував храми та собори, розбудовував столицю, створив школу і бібліотеку при Софіївському соборі. В сучасній Україні навіть встановлено високу державну нагороду – Орден князя Ярослава Мудрого для нагородження громадян за видатні особисті заслуги перед українською державою в галузі державного будівництва, зміцнення міжнародного авторитету України, розвитку економіки, науки, освіти, культури, мистецтва, охорони здоров’я, за благодійну, гуманістичну та громадську діяльність. 37 років правління Ярослава Мудрого заклали міцні підвалини розвитку традицій державотворення на українських землях.

    Продовжуючи добою козаччини: Богдан Хмельницький, що не словом, а гетьманською булавою боровся за визволення українського народу з-під гніту сусідніх держав. Саме з нього потрібно брати приклад нинішнім керманичам України.

   Ще одним видатним гетьманом, який опікувався ідеєю державотворення був Іван Мазепа, що пробув на цій посаді найдовше серед усіх гетьманів – 22 роки. Цей термін говорить лише про те, наскільки його поважали та цінували козаки. В народі кажуть: «Від Богдана до Івана не було гетьмана».

    Цей ряд можна продовжити іменем Пилипа Орлика, самовідданого патріота, який уклав першу у світі декларацію прав людини: «Конституція прав і свобод Запорізького Війська», що стала маніфестом державної волі української нації перед цілим культурним світом. Саме вона є прототипом багатьох європейський конституцій.

    Ще одним фундатором нашої держави є Михайло Грушевський. Він створив цілісну концепцію українського історичного процесу, який увібрав у себе кращі здобутки сучасної української науки. Був твердо переконаний, що основою нової української державності є демократія та закон.

    Завершуючи сучасністю: Ліна Костенко – цариця унікальної самобутньої поезії та  Марія Матіос – королева серед бездоганної витонченої прози. Цей ряд імен можна ще довго поповнювати іменами видатних діячів. Яких сміливо можна назвати будівничими української нації, що заклали міцний фундамент нашої держави. Кожен із них обирав для себе різні інструменти: хтось «на сторожі поставив слово», а хтось брав до рук шаблю, але мета була єдина: побачити свою країну вільною та незалежною, гордою, непохитною та успішною.  Хіба ж ми цього не варті?

"«Осанна осені, о сум! Осанна». Магічна пора року в осягненні Ліни Костенко"

Робота учасниці

Всеукраїнського літературного конкурсу

«Розкрилля душі»,

присвяченого 85-річчю від дня народження

Ліни Костенко

учениці 9 класу

Свердловської загальноосвітньої школи

I-II ступенів

Клімчук Надії

    Творчість Ліни Костенко – унікальне явище в українській літературі. Адже з її приходом мова українська забриніла, зазвучала так, як не звучала до сих пір. Прониклива, правдива, відважна, щира поетична мова справжнього майстра художнього слова. Авторка оперує словом, мов зброєю, направленою проти руйнації, нещирості, пристосуванства людини, недаремно вона замислюється над питанням: «… а може, люди віруси, от просто собі віруси на цій живій Землі?». І ці «віруси» нищать все на своєму шляху.

    Домінантним мотивом творчості Ліни Костенко є тема єднання людини з природою, їх гармонійного співіснування. У пейзажній ліриці месткині часто зустрічаємо слово «люблю»:

«Мене ізмалку люблять всі дерева…

...Я їх люблю. Я знаю їхню мову».

    Саме в природі знаходить заспокоєння й наснагу говорити правду, адже ніколи не могла змовчати й скоритися суворим «цензорам». Донька поетеси, Оксана Пахльовська так говорить: «Мамина поезія з самого початку, від перших віршів, була бунтом. Бунтом особистості. Повстання духу. І слава, що до неї приходила, була не популярністю, не модою. Вона була вистражданою надією людей на своє відродження… на можливість відродження вже нібито виродженої і остаточно приборканої нації».

   Вона була і є голосом совісті української нації, голосом, який намагалися підкорити, примусити, зрештою, підкупити й просто стерти з лиця землі, та він, нескорений, ніким не приборканий, дещо зухвалий, гордий, зумів пробитися крізь айсберги владного свавілля. І, навіть, роки мовчазного ігнорування не змусили авторку скоритися, як це зробили інші письменники.

  Й тому саме природі говорить «люблю», адже та лишалася єдиною вірною соратницею, надійним другом, якому можна довірити свій біль та щемке почуття самотності. Природа для Ліни Костенко така ж одухотворена, як людська душа, вона щось значно більше, ніж просто група дерев чи стихія. Це окремий магічний світ у Всесвіті, який значно щедріший і чистіший від людського. Це казковий світ у якому «дощ шепочеться із листям», ходить «невиспаний бузок» із росою  в кучерях, «ліс живий», «дерева ходять над річкою додому», вітер ходить по землі і «цілує ніжним яблуням долоні». Саме в цьому загадковому світі душа може відпочити в «оберегах беріз» від життя, яке за словами ліричної героїні поетичних рядків Ліни є «кризою».

    І почуття гармонії з навколишнім світом, єднання зі стихією допомагає побороти душевну втому від світу людей, так само як для героя новели Михайла Коцюбинського «Інтермеццо», що втомився від "незліченних «треба» і безконечних «мусиш», від болю й мерзенних вчинків людей, від жаху, бруду їхнього існування. Прагнучи спокою й самотності, герой опиняється в майже повному безлюдді, наодинці з природою. Саме в ній знаходить прагнення творити, силу, відчуття якнайтіснішого зв'язку із землею.

   Поезія Ліни Костенко, це поезія любові до світу, до кожної її частинки, до лісів, річок, до квітів. Адже місія поета у суспільстві, перш за все, бути гуманістом, як у відношенні до навколишнього світу, так і у ставленні до людей, незважаючи на її недосконалість та любов до лицемірства та одягання «масок».

   Так, поезія «Осінній день…», пройнята якоюсь чарівливою магією. Вся наснажена незбагненним смутком та болем за проминулим літом, яке так нахабно поцупив багдадський злодій. І так шкода того маленького коника, що плаче серед трав, якому так самотньо у цьому величезному світі, але його розпачу ніхто не чує.

    Недаремно поетеса обирає образ осені, яка постає у поезії поважною та гордовитою панною. Вона мені нагадує саму Ліну Костенко. Саме тим єдиним словом можна охарактеризувати її постать: «Осанна».

В моїй уяві саме ця пора року асоціюється з Ліною. Ні весна, що ще занадто юна й наївна, ні літо, що трішки бешкетливе й легковажне, ні зима, яка занадто сувора, саме образ осені, як мудрої, дещо сумної, прожитої достатньо, щоб розуміти закони життя, з гордою «осанною», що йде обраним шляхом, ні разу не зминувши з нього й не озирнувшись на пройдене:

«Я вибрала Долю собі сама.

І що зі мною не станеться –

У мене жодних претензій нема

До Долі - моєї обраниці».

    Я пишаюсь тим, що до нашої літератури належить постать, безсумнівно, геніальної поетеси, жінки «з крилами Ікара», що змогла злетіти до самого Сонця, над труднощами й негараздами життя і продовжує з тієї висоти стріляти влучними стрілами пронизливого слова, і допоки існують такі титани літератури на нашій землі лишається надія на відродження повноцінної самобутньої нації!

"Вітчизна – це не хтось і десь, я – теж Вітчизна"

Робота учасниці

I (шкільного) етапу

XVI Всеукраїнського конкурсу

учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!»

у номінації «Література»

учениці 9 класу

Стеценко Надії

    Прямую заквітчаним рідним краєм, де буйний травень справляє своє вічне свято. Весело шепочуть з вітром рідні тополі. Калина пишається своєю дивною вродою. А над річкою витьохкують невгамовні солов'ї.

    Молода й щаслива йду нашою вулицею, а матуся - верба ласкаво протягує мені услід свої зелені руки...

    Ось моя хата, де чекають мене тато і мама, моя рідня.

   Я – українка, проживаю в чудовій країні з таким мелодійним та красивим іменем  – Україна. Це рідна, священна земля моїх дідів та прадідів. Вона славиться по всіх усюдах гостинними і привітними людьми. Так, наш український рід справді прекрасний, де споконвіку шанують працю, хліб на столі, рушники на стіні, мамину пісню.

  Моя бабуся часто говорила мені: «Завжди пам'ятай те, звідки ти родом і де твоє коріння!» У дитинстві не розуміла, що ці мудрі слова значать, проте вони були сказані таким проникливим та поважним тоном, що тоді, ще не зовсім усвідомлюючи, я пообіцяла завжди пам'ятати пораду старенької.

    Часто любила спостерігати, як її чарівні руки чаклують над білосніжним полотном, вплітаючи на ньому барвисті квітки, різнобарвні птахи та чудернацькі орнаменти. Мене дуже дивувало те, як можна звичайними нитками, маленькою голкою та руками витворити отаке диво. Саме тоді заслухалась різними історіями про ті давно минулі часи, сповнені таємничими легендами та переказами, про княжу добу, про часи героїчної козаччини, про те, звідки ми родом?

  Іноді закриваю очі та уявляю цей казковий світ, на сторожі якого завжди пильнує непохитне січове братство, що за будь - яку ціну, навіть коштом власного життя, готове охороняти мир та спокій цього багатого на звичаї та традиції краю.

   Саме про таких лицарів духу, вірних та відданих охоронців писав колись Іван Франко та Микола Гоголь. Їхні герої: Захар Беркут та Тарас Бульба є саме істинними патріотами, які не лише говорять про свою любов до рідного краю, а доводять її справами і, навіть, ладні пожертвувати власними синами заради неї.

    Я – патріотка. Адже люблю свою країну і пишаюся тим, що я громадянка України. А що ж таке патріотизм? В тлумачному словнику української мови це слово має таке значення: «сукупність морально-етичної та емоційної прив'язаності до Батьківщини, яка визначає особу як громадянина. Містить ряд важливих морально-етичних, етнічних, культурних, політичних та історичних аспектів. Включає в себе кілька понять тісно пов'язаних з націоналізмом». Для мене патріотизм – це любов до своєї батьківщини, відданість своєму народові, готовність заради них на жертви і подвиги. Саме таким, себто відданим та вірним, був найвідоміший козацький ватажок усіх часів – Богдан Хмельницький. Гетьман, який усим серцем прагнув об’єднати українські землі в одну суверенну та непоборну державу. Він був справжнім національним лідером, великим державним мужем і безстрашним патріотом, який життя своє поклав за віру й Вітчизну, як і личить справжньому козакові. Це був істинний народний герой України.

Вітчизна – це не хтось і десь, я – теж Вітчизна. Вона починається для мене не лише з батьківського порога чи хрещатого барвінку. Вона бере початок з прадавніх коренів нашого роду. Я – продовжувач славного українського роду. Мрію бути корисною, як для себе, своєї родини, так і для України. Маю намір продовжувати починання мого родоводу.

    Уже не як маленька дівчина, а громадянка України, хочу здобути пристойну освіту. Вірно, що моя родина завжди знатиме свою історію, зіткану не лише з темряви та смутку, але й зі світла й радості. Тільки пам'ятаючи минуле, можна мати гідне майбутнє. Велике починається з малого, і тому я культивую в собі такі моральні чесноти, як шляхетність, доброчинність, порядність. Змалечку плекаю любов до слова, виховую в собі якості лідера. Я можу назвати себе патріотом тому, що проживаю в Україні, розмовляю українською мовою та вивчаю її.

  Розумію, як і більшість громадян, що шлях до майбутнього України тернистий, важкий, довгий. Пам'ятаю і настанови Григорія Сковороди: «Майбутнім ми маримо, а сучасним гордуємо, ми прагнемо до того, чого немає, і нехтуємо тим, що є, так, ніби минуле може вернутися назад, або, напевно, мусить здійснитися несподіване.» Дійсно, сидіти й мріяти про краще можна, але в такому разі воно не настане.

    В наш складний для країни час бути патріотами та висловлювати свою любов до краю, де народився і живеш, іноді буває небезпечним для життя. Яскравими доказами цього стали події на Майдані Незалежності в Києві, де вільні в думках та словах громадяни України вийшли протестувати проти свавілля влади, та через свою шляхетність і почуття справедливості опинилися під ливнем куль. Проте вони не скорилися й продовжували виборювати ціною власного життя гідне майбутнє собі, своїм дітям та онукам. Вони – герої Небесної сотні. Відважні воїни, яким ще довго доведеться відвойовувати своє право на щастя на багатих полях рідної Вітчизни. Я не можу стриматися від гірких сліз кожного разу, коли дивлюся репортажі із зони бойових дій, коли бачу стомлені обличчя безстрашних та майже беззбройних захисників, але вогонь в їхніх очах дає змогу надіятися на те, що й цього разу ми відвоюємо свою Батьківщина, як колись козаки відвойовували її від турків, татар, половців та інших загарбників, що давно вже втратили поняття гуманності та моральних принципів.

   Сьогодні я розумію наскільки важливо пам'ятати й всім серцем любити землю, де народився та виріс. Адже на її теренах жили й творили великі генії, що несуть щире українське слово країною й поза її межами, руйнуючи кригу сердець тих, хто давно утратив віру у цю нелегку працю, і, даючи надію тим, що вірять, що і на цьому куточку планети пануватиме добробут та незалежна спільнота.

    Григорій Сковорода, Іван Котляревський, Тарас Шевченко та безліч інших. Ось імена великих українців, що, мов ті каменярі, руйнували навколо себе скелі непорозуміння та недовіри у свою справу.

    Ім'я Тараса Шевченка, мабуть, відоме кожному ще з колиски. Тільки одним помахом свого пера зумів розбурхати у заскорублих думах якесь щемне тріпотіння, що пробуджувало свідомість від довгих сновидінь, й змушувало зірвати з себе пута мовчання та бездіяльності. Поет передусім піклувався про свій нещасний народ, про безталанну Україну. Саме завдяки народному характеру твори Великого Кобзаря і сьогодні живуть серед нас і є напрочуд актуальними. Він піклувався про Україну, переживав за її майбутнє та все робив для того, щоб вона процвітала і не втрачала свій патріотизм, героїзм.

  Маю надію, що слова поезій відомого письменника відгукнуться у душі кожного українця чарівною музикою, як вони заграли тендітною мелодією і в моєму серці.

    Я пишаюся своєю родиною, Україною, горджуся тим, що народилася і зростаю в ній.

bottom of page