top of page

Вступ

«Мистецтво навчання полягає не в умінні повідомляти,

а в умінні збуджувати, розбурхувати, оживляти»

А. Дістервег

      На сьогодні в Україні відбувається суттєве оновлення змісту освіти та перехід до нової структури навчання. Освіта в XXI столітті має відповідати світовим стандартам і забезпечувати можливість реалізувати свій творчий потенціал.

     Проблема розвитку творчих здібностей стала в наші дні актуальною, тому що саме творчі та креативні люди здатні до безперервного пошуку нового, неповторного в усіх сферах людської діяльності. Тож основним завданням сучасної школи є – «розвивати творчість»; формувати активну особистість, здатну мислити творчо; створити умови для розкриття потенціалу самопізнання, самооцінки, самореалізації, самоконтролю, інтеграції в соціокультурний простір; виховувати у дітей інтерес до знань.

     Найвизначніші педагоги минулого шукали шляхи перетворення процесу навчання на радісний процес пізнання, розвитку розумових та творчих здібностей учнів (Я. А. Коменський, Ж.-Ж. Руссо, І. Г. Песталоцці, Ф. А. Дістервег, К. Д. Ушинський та ін.)

   Як засіб формування на уроках словесності творчої, самодостатньої, вдумливої особистості шляхом партнерської співпраці вчителя та учня пропоную розглянути технологію, яка допоможе активізувати діяльність учнів, сприяє вихованню любові до уроків літератури, розкрити та активізувати творчий потенціал. Це – технологія креативного навчання.

     Поняття «креативна педагогіка» виникло ще в середині XX століття, коли виявилося, що існуючі способи викладання і вирішення завдань недостатні для задоволення потреб суспільства. Тоді з’явилися школи для навчання творчості, і як результат цього розвитку, нова педагогіка, яка отримала назву креативної. Яка прагне до виховання творця (творчої особистості), здатної впоратися з постійно зростаючою складністю життя і прискореним розвитком суспільства [4].

   Креативна педагогіка – це  наука і мистецтво творчого навчання, або, знання і дослідження того, як формувати (розвивати) творчість і творчу особистість, а також уміння і мистецтво застосовувати це знання, тобто робити це творчо в будь-якому предметі навчання [4].

   Мета креативної педагогіки полягає в тому, щоб перетворити будь-який предмет у творчий навчальний процес, який виховував би творчих учнів, що вміють і люблять самонавчатися – більш ефективних, ніж випускаються традиційною школою [4].

  Сьогодні дитині потрібні не тільки знання, але й достатній рівень життєвої компетентності, сформованість таких особистісних якостей, які допоможуть знайти своє місце у житті, визначитися з колом своїх інтересів та уподобань, стати активним членом суспільства і впевненою у власних силах людиною.

     «Усе це ускладнює роботу педагога, який мусить нині бути не просто технологом уроку, а й бачити віддалені результати власної роботи – весь духовний спектр особистості, що виховується, зокрема й соціальну поведінку випускника» [6].

bottom of page