top of page

Застосування креативної педагогічної системи навчання

на практиці

    Урок може мати традиційні етапи, але педагог на кожному з етапів має право застосовувати нетрадиційні методи та прийоми, що сприяють розвитку творчої особистості.

 

    Етап мотивації навчальної діяльності пе­редбачає своєрідний "розігрів" учнів, налаштування на спільну навчальну діяльність. Емоційна атмосфера стає тією основою, завдяки якій природно виникає можливість перейти до необхідних зусиль на наступ­них етапах уроку.

     Деякі педагогічні прийоми на цьому етапі:

    1. Вправа «Перетворення». Продовжте запропоновану фразу «Якби я був (була) книгою, то був (була б) … (Наприклад, словником, детективом, віршем, казкою та ін., або вказати автора і назву книги).

   2. "Відстрочена відгадка". На початку уроку вчитель пропонує учням загадку, відгадка якої (ключик для ро­зуміння) буде відкрита в процесі роботи над новою темою. Наприклад, при вивчені у 7 класі теми «Детектив як жанр літератури» пропоную вам розгадати літературні таємниці відомих творів, вивчених у 5 – 7 класах.

  • «На березі струмка залишилися два види слідів тварин, третій слід свідчить, що хтось волочив когось по піску – цей слід вів до лісу» (байка  І.  Крилова «Вовк та Ягня»).

  • «На березі струмка з кришталево чистою водою в один момент виросла невідома до цього часу прекрасна квітка. Що відбулося насправді?» (міф «Нарцис»).

  • «Героя твору, який мріяв про малярський пензлик, за непослух поміщику ув’язнили. Через декілька днів виявилося, що хлопець зник. Як це йому вдалося, адже до вікна було дуже високо, двері були без пошкоджень, варта не могла його випустити, так як була вірною господарю. Як врятувався герой?» (казка «Пензлик Маляна»).

  • «Цей герой попрощався із знайомими парубками та дівчатами, заповів майно церкві і зник. Що з ним трапилося?» (М. В. Гоголь «Ніч перед Різдвом»).

  • «Герой був сиротою, який мріяв знайти батька. Одного разу продавчиня подарувала йому яблуко і попросила вкинути листа до поштової скриньки. Після цих подій хлопчик зник. Чому? (Астрід Ліндгрен ««Міо, мій Міо»).

    3. Шаради. На початку уроку учні розгадують тему твору, з яким ознайомляться на уроці за допомогою шарад. Шаради – назви творів Тараса Шевченка.

     1) Перше слово – прийменник,

Друге – застаріле слово (архаїзм), якому зараз відповідає слово «район»,

У цілому – назва твору Т. Шевченка, який перекладений на багато мов світу, і це слово – іменник другої відміни.

Відповідь – «Заповіт».

     2) Перше слово – вказівна частка,

Друге – прийменник,

Третє – шоста нота,

У цілому – назва балади Т. Шевченка, і це слово – іменник першої відміни.

Відповідь – «Тополя».

     3) Перше – китайське ім’я,

Друге – прізвище українського письменника,

Третє – займенник І особи однини,

У цілому – назва балади Т. Шевченка, і це слово – іменник першої відміни.

Відповідь – «Лілея».

     4) Перше слово – прізвище португальського мореплавця Васкада …,

Друге – китайське ім'я 

Третє – займенник І особи однини,

У цілому – назва поеми Т. Шевченка про козацька отамана, і це іменник І відміни. 

Відповідь – «Гамалія».

     5) Перше слово – прийменник,

Друге слово – синонім до слова «звання» із трьох літер,

Третє слово – прийменник,

У цілому назва балади Т. Шевченка, якою відкривається «Кобзар», і це іменник І відміни.

Відповідь – «Причинна».

     6) Перше слово – синонім до слова ліс,

Друге слово – українське «так» - російською мовою, 

Третє слово – назва червоної польової квітки у множині,
У цілому – назва поеми Т. Шевченка на історичну тему, і це іменник І відміни множини.

Відповідь – «Гайдамаки».

 

     На етапі актуалізації опорних знань можливі вправи з використанням ігрових технологій:

     1. Гра «Машина часу». Метою гри є здійснити віртуальну подорож від початку створення світу та продовжити її за межами Галактики. Для кожної історичної епохи обрати символічний атрибут. Так, для епохи Античності це може бути власноруч виготовлена колісниця, що відправить учасників гри уявною картою з умовними позначками: хронологічні межі, особливості світогляду, погляд на людину та світ, релігійні переконання, найяскравіші представники.

   Символом Середньовіччя може бути меч лицаря, Відродження – картина «Джоконда», Просвітництво – енциклопедія та ін.

     Не слід забувати, що часто завдяки яскравій фантазії письменників, ми можемо опинитися й за межами планети Земля. Так, щоб здійснити подорож на астероїд Маленького принца з однойменної казки-притчі                     Антуана де Сент-Екзюпері варто стати пілотом літака. Для того, щоб долетіти до планети, де всі істоти володіють телепатичними здібностями з оповідання Роберта Шеклі «Запах думки» слід скористатися космічним поштолітом. Щоб побувати в фентезійній країні Міхаеля Енде з повісті «Джим Ґудзик та машиніст Лукас», можна скористатися паротягом.

   Таку гру слід проводити в групах. Де у кожної групи є капітан екіпажу мандрівників у часі, штурман, провідник культурною епохою (планетою, астероїдом), дослідник території, науковець, літературознавець, мистецтвознавець, психолог. Діяльність групи та її результати оформити як науково-дослідницький проект.

    2. Гра «Ми – екстрасенси». Учні мають змогу напророкувати, яким буде майбутнє нашої планети та людства в цілому, опираючись на вивчені твори зарубіжної літератури: Рей Дуглас Бредбері «Усмішка», «Все літо в один день»; Роберт Шеклі «Запах думки»; Герберт Уелс «Машина часу».

     3. Створення формул. Об’єднати на уроках словесності знання з математики та літератури і створити:

     - формулу здійснення мрії за твором Олександра Гріна «Пурпурові вітрила» (віра  в казку + терпіння + мрійливість + диво, створене власними руками = здійснена мрія);

   - формулу виживання за твором Джека Лондона «Жага до життя» (сила волі + цілеспрямованість + боротьба з самим собою + впертість + усвідомлення того, що життя цінніше за золото = перемога золотошукача у боротьбі з дикою природою та власною жадібністю);

    - формула виживання за твором Джеймса Олдріджа «Останній дюйм» (підтримка рідних + наполегливість + боротьба із хижаком + перемога над власними слабостями + подолання «останнього дюйма» = повноцінна, щаслива родина);

 - формула справжнього лицаря за романом Вальтер Скотта «Айвенго» (справедливість + шляхетність + гордість + вміння відстоювати правду + кодекс честі = справжній лицар);

    - формула Людини за поезією Редьярда Кіплінга «Якщо» (сила волі + мрія + віра в себе + вірність своїм ідеалам  + терпіння + вміння ризикувати та не шкодувати за втраченим + простота в речах = Людина).

     4. Евристична бесіда. Створити таку систему запитань, яка б спрямувала учнів на вивчення запропонованої теми уроку.

При вивченні повісті «Гобсек» використовую таку систему запитань:

- Якби Гобсек мав змогу помінятися місцями зі Скруджем із повісті «Різдвяна пісня у прозі», чи змінив би він свої погляди на життя?

  • Якби Гобсек і Герасим Калитка із комедії Карпенка-Карого «Сто тисяч» опинилися у XXI столітті, чи вдалося їм досягнути успіху? Чи змінили б вони своє ставлення до життя?

  • Чи вдалося б Маленькому принцеві із одноіменної казки Екзюпері потоваришувати із Гобсеком? Чи вдалося б порозумітися?

 

     Так на етапі вивчення нового матеріалу, особливо, якщо на такому уроці одним із основних завдань є ознайомлення із життєвим  та творчим шляхом письменника, з метою зацікавлення учнів до вже набридлого і класичного виду роботи пропоную низку завдань:

    1. Створення портфоліо письменника (електронного чи паперового) за такими рубриками: I) Візитна картка; II) Мрії та вподобання; III) Життя в подіях та датах; IV) Творча діяльність; V) Крилаті вислови; VI) Цікаві факти з життя митця та різноманітні дивацтва; VII) Психологічний портрет; VIII) Нагороди та досягнення.

   2. Віртуальний, чи реальний сайт письменника. Метою цього завдання є описати: яким учні уявлять сайт творця з відповідними рубриками.

   3. Сторінка у соцмережі. Оскільки сучасні підлітки надзвичайно полюбляють «зависати» та спілкуватися у соцмережах, то для них цікавіше буде створити аккаунт письменника, на зразок власної сторінки з відповідними рубриками: соціальний статус, родина, навчання, смаки та вподобання, улюблені вислови та ін.

   4. Створення родовідного дерева письменника. Таке завдання стимулює пошукову діяльність учнів та пов’язане не лише з літературою, а має інтегровані зв’язки з історією.

    5. Вправа «перевтілення». Дає змогу учням перевтілитися в одну із речей автора, і від її імені описати свого власника, передаючи при цьому її емоції та почуття. Наприклад, так від імені люльки можна розповісти про геніального майстра детективної інтриги Артур Конан Дойля; від імені соболевого черевичка розповісти про найвідомішого казкаря усіх часів – Ганса Крістіана Андерсена; від імені театральної маски описати актуального й до нині драматурга та актора – Вільяма Шекспіра; від імені кораблика з пурпуровими вітрилами пофантазувати, яким був найбільший романтик свого століття – Олександр Грін та ін.

 

    На етапі поглибленого аналізу художнього твору, застосовую такі методи та прийоми:

     1. Проектні технології. Наприклад дослідницько-пошуковий проект «Створення власного фентезійного світу», опираючись на вивчені  твори у жанрі фентезі: Міхаель Енде «Джим Ґудзик та машиніст Лукас», Діана Вінн Джонс «Мандрівний замок Хаула», Астрід Ліндгрен «Міо, мій Міо» та «Брати Левове серце», Туве Янсон «Мемуари Мумі-троля» та ін.

    Завдання проекту: вигадати фантастичну країну зі своїми законами, традиціями та правителями; населенням, що володіє магічними здібностями; добрих та злих чарівників, що там проживають; звичаї та традиції цієї фантастичної країни.

  2. Уявна відеогра за прочитаним твором як різновид популярного жанру в літературі – фанфікшену.

  Фанфікшен є феноменом масової літератури та культури, що набув особливої популярності на межі XIX-XX ст. Одні й ті самі сюжети і герої розроблялися не одним автором і досить часто читачі, письменники створювали продовження творів інших авторів.

   3. Модель школи-мрії та ідеального вчителя. Проаналізувавши твори Анни Гавальди «35 кіло надії» та Марини Аромштам «Коли відпочивають янголи» описати, якою повинна бути школа-мрія (система освіти, предмети, методи та прийоми навчання) та якими якостями слід володіти педагогу, щоб його любили та поважали учні.

   4. Педагогічний експеримент. Наприклад, при вивчені твору Володимира Короленка «Сліпий музикант», щоб учні змогли не лише прочитати про відчуття Петра Попельського, а й мали змогу опинитися на його місці. За допомогою експерименту «Сліпий і поводир» одному з учасників зав’язують очі, а інший є його поводирем. На шляху «сліпого» ставлять різні перешкоди, подолати які йому повинен допомогти  «поводир». Ця вправа допомагає зрозуміти почуття та емоції головного героя та вчить довіряти оточуючим.

   5. "Фантастична добавка". Вчитель доповнює ре­альну ситуацію фантастикою. Наприклад, при вивченні у 5 класі теми: «Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра»». Можна запропонувати учням розбавити реальні ситуації фантастичними подіями. При опрацюванні епізоду нічної прогулянки затятих друзів кладовищем, хлопчаки матимуть змогу на власні очі побачити привидів. Шукаючи скарби біля старого будинку, Тома і Гека зачарує дух старого  пірата закляттям правди і головні герої вже не зможуть брехати, допоки не пройдуть випробування зловісного Флінта.

    6. Прийом «Один день із життя героя».

Опишіть один день із життя Федька-халамидника із одноіменної повісті.

    7. Прийом «Прес-конференція».

На прикладі роману «Мандрівний замок Хаула». Елемент ділової гри, у якій головними учасниками прес-конференції є сама авторка, Софі Хаттер та її сестри, мачуха Софі, чарівник Хаул, Майкл, Кальцифер,родина Хаула. Учні об’єднуються у дві групи. Одна група по черзі задає питання героям казки, ролі яких грає друга група.

Питання до письменниці:

  • Як ви ставитесь до головних героїв твору?

  • Чому у вашій казці не можна одразу зрозуміти, хто з персонажів позитивний герой, а хто – негативний?

  • Як ви ставитесь до прийомів чаклунства, які застосовує Хаул – чарівні порошки, заклинання для Майкла, засоби догляду за власною зовнішністю?

  • Що, на вашу думку, є справжнім чаклунством у творі?

Питання до Софі:

  • Чи подобається вам ваше життя? Чому?

  • Чим би ви хотіли займатися у майбутньому, адже створювати капелюшки досить нудна справа?

  • Чому ви не намагаєтесь щось змінити у власному житті? Чому дозволяєте Фанні помикати собою?

  • Чому ви вирішили звернутися саме до Хаула за допомогою, ви ж його страшенно боялись?

  • Якби ви володіли магією, чи помстилися б Відьмі Пустирищ за те, в кого вона вас перетворила?

  • Чому ви допомагаєте демону, Майклові та іншим, не шкодуючи власних сил?

  • Чи є у вас якісь виняткові здібності?

Питання до Фанні (мачухи Софі):

  • Яку професію ви обрали для своїх доньок? Чим ви можете обґрунтувати цей вибір?

  • Чи цікавилися ви думкою сестер стосовно їхньої долі?

  • Чому ви облаштували робоче місце Софі саме у маленькій похмурій комірчині?

  • Чому ваша найприбутковіша робітниця не отримує зарплатні та не має вихідних?

  • Чому в той час як ви одягаєтьсь сучасно та модно ваша донька кутається у сірі строгі сукні?

Питання до Хаула:

  • З якою метою ви розпустили про себе плітки містечком Маркет-Чіппінг та іншими чарівними світами?

  • Чому не вимагаєте плати за свої магічні послуги?

  • Чому взяли до себе в учні Майкла, який не виявляє особливих талантів?

  • Чому дозволили старій бабці розпоряджуватися власним будинком?

  • Чи впізнали ви у вашій новій домогосподарці дівчину із Травневого свята?

  • Як ви себе називаєте у різних світах? Чому саме так?

  • Чому ви уникаєте зустрічі із королем?

  • Чи хотіли б ви бути справжнім героєм для свого міста?

Питання до Майкла:

  • Чому ви навчаєтесь у чарівника, який більше часу приділяє власній зовнішності ніж навчання юного мага?

  • Як ви ставитесь до Софі?

  • Ким ви мрієте стати у майбутньому?

Питання до Кальцифера:

  • Як ви стали демоном Вогню?

  • Яку угоду ви уклали із Хаулом?

  • Про що ви мрієте?

  • Як ви ставитесь до нової мешканки замку?

Питання до родини Хаула (сестра та племінник):

  • Чому Хаул вирішив стати чарівником?

  • Яким він був у дитинстві? Чи сильно він змінився з тих часів?

  • За що ви його постійно сварите?

  • Ви пишаєтесь його досягненнями?

     8. Проблемні запитання.

- Чи був Гай Монтег із роману «451º за Фаренгейтом» щасливим? Що йому потрібно було для того, щоб відчувати себе щасливим?

- Чому події казки «Маленький принц» відбуваються у космосі, а не на планеті Земля?

- Чи була Наталка Полтавка щасливою дівчиною? Що їй потрібно було для щастя?

- Чому роман має назву «Мандрівний замок Хаула» а не «Чарівник Хаул», чи «Хаул та Софі»?

     9. Компаративний метод.

Знайти спільні та відмінні риси між героями із різних творів української та зарубіжної літератури. На прикладі твору Івана Франка «Захар Беркут»: Максим Беркут та Мирослави, Максим Беркут та Григорій Многогрішний із «Тигроловів» Івана Багряного, Захар Беркут та Тарас Бульба із повісті «Тарас Бульба» Миколи Гоголя, Захар Беркут та Іван Гонта із поеми «Гайдамаки», Захар Беркут та останній пикт на землі із «Вересового трунку» Роберта Стівенсона, Мирослава та Наталка із «Тигроловів» Івана Багряного.

 

       На етапі узагальнення вивченого, пропоную такі інноваційні методи:

   1. Інтелектуальна гра «Подорож навколо світу за 80 письменників». У формі змагання між командами співвіднести відмітки країн на глобусі із письменниками, що там народилися та їхніми знаковими творами.

   2. Квест «Повітряні кулі» та  «У пошуках скарбів».

  «Повітряні кулі» (урок узагальнення вивченого). За допомогою фішок – повітряних куль пройти шлях від відмітки «старт» картою-небом до відмітки «фініш», долаючи різноманітні перешкоди: розгадування літературознавчих шарад, ребусів, відповідати на каверзні запитання, щоб здобути звання «Почесного шукача літературних пригод».

 «У пошуках скарбів». Гра створена за мотивами роману Роберта Стівенсона «Острів скарбів». Її завдання: допомогти Джиму Гокінсу розшифрувати карту скарбів та виконати всі завдання за такими станціями: «Острів скелета», «У коморі корабельного кухаря», «Корчма «Адмірал Бенбоу»», «Чорна мітка», «Скарби капітана Флінта».

   3. Дидактична гра «Упізнай мене!». Наприклад при вивчені у 8 класі теми «Поняття про античність. Давньогрецька міфологія. Основні цикли Давньогрецьких міфів».

Умови гри. Учень говорить від імені літературного героя, при цьому не називаючи його, але описуючи вчинки, відкриття, міркування. Наприклад:

  • Я уславився величезними стайнями, ще й великим безладом у них. (Цар Авдій).

  • Я брат Прометея, дуже сильний і витривалий. Я тримаю на своїх плечах небесне склепіння. (Атлант).

  • В одній руці я тримаю меч, а в іншій – терези. На моїх очах пов’язка. (Богиня правосуддя Феміда).

  • Я закохався в доньку Деметри Персефону і забрав її до себе в підземне царство. (Бог  підземного царства мертвих Аїд).

  • Я можу перетворити людину на камінь лише одним поглядом. (Медуза Горгона).

  • Я посланець богів, передаю їхні накази в найвіддаленіші куточки землі. Щоб бути вправнішим, я одягаю сандалі з крильцями. (Гермес).

  • Я єдиний бог, який не цурається фізичної праці. Я виготовляю найкращу у світі зброю. (Гефест).

  • Моїм іменем названа планета і весняний місяць у Росії. (Марс).

  • Я украв у Зевса вогонь і приніс його людям. (Прометей).

  • Я звільнив Прометея від мук. (Геракл).

  • Я наказав Гефестові  міцно прикувати непокірного Прометея до Кавказької скелі. (Зевс).

  • Я запрягаю свої коні-хвилі і мчуся по морю. (Бог моря Посейдон).

 

     Основний зміст останнього етапу уроку, побудова­ного за креативного навчання — осмислення результатів роботи, їх загальна й індивідуальна оцінка, співучасть учнів у визначенні домашнього завдання.

      Прийоми, використовувані на даному етапі:

Домашнє завдання має різнорівневий творчий характер, щоб кожен учень міг вибрати той вид роботи, де він найбільш повно реалізує свій потенціал.

1-й рівень відповідає обов'язковим результатам навчання;

2-й рівень передбачає включення додаткових зав­дань і вправ із підручника;

3-й рівень містить завдання творчого характеру, що зазвичай виконується на добровільних засадах і стимулюється високою оцінкою і похвалою.

     Учитель може разом з учнями обговорити питання, яким має бути домашнє завдання, щоб новий матеріал був якісно закріплений.

    Наприклад, при вивченні у 5 класі теми: «Роальд Даль «Чарлі і шоколадна фабрика» можна запропонувати їм такі завдання:

  1. Презентація учнями своїх варіантів обкладинки шоколадки із незвичайним смаком.

  2. Презентація учнями збірки есе-навіювання «Якби я був власником шоколадної фабрики».

  3. Додати нову продукцію до цеху винаходів із незвичайним смаком.

Також доцільними будуть такі домашні завдання, які будуть вимагати від учнів знання цифрових технологій:

  • розробити сторінку персонажа в соціальній мережі;

  • розробити фрагмент сценарію за прочитаним твором;

  • прорекламувати прочитаний твір.

 

   Креативна педагогіка формує позитивну мотивацію до процесу навчання, підвищує культуру ро­зумової праці суб'єктів навчання, виробляє навички спільних дій, виховує свідоме ставлення до процесу і результату навчальної діяльності, створює сприятливу атмосферу співтворчості, що сприяє високому рівню засвоєння знань, а також поважному, емоційно пози­тивному, усвідомленому сприйняттю себе та іншого як активних учасників освітнього процесу

 

   Отже, креативна педагогіка – значний крок уперед у розвитку української педагогіки XXI ст., мета якої «створювати умови для особистісного розвитку і творчої самореалізації кожного громадянина України, формувати покоління, здатне навчатися впродовж життя, створювати й розвивати цінності громадянського суспільства; сприяти консолідації української нації, інтеграції України  в європейський і світовий простір як конкурентоспроможної та процвітаючої держави» [3].

   Уроки зарубіжної літератури, побудовані за описаною технологією, виконують головну функцію: створюють ситуацію зустрічі учня з письменником, учня з художнім твором, учня з мистецтвом.

bottom of page