top of page

Як зацікавити учнів вивчати рідну мову?

Моделювання навчально-дослідницьких ситуативних завдань

 

Заради чого потрібно змінювати  підходи до вивчення мови?

Чи звертали ви увагу, що вивчати іноземні мови - модний тренд нашого століття. Електронні  тренажери та інноваційні методи, направлені не на гру та розваги, а на розширення сучасного словникового запасу, дають можливість вчити мову легко й цікаво. Важливою ознакою такого вивчення є практичність та створення інформаційно-мовного сучасного середовища.

Коли запитати учнів, чому вони свідомо вивчають чужу мову, то  скажуть, що ця мова знадобиться їм у реальному житті. Українську ж, часто, у реальному житті учні не бачать, вона лише у підручнику. І для більшості закінчується за межами класу.

Тому підхід вивчення іноземних мов корисно застосувати і для вивчення української мови, що тяжіє до минулого, а не вивчається у реальному контенті, цікавому учням.

Варто відкрити учням декілька ідей, що реалізують можливості змінити підходи до навчання:

1. Українська мова – всюди у реальному житті, а не лише у підручнику. Її пізнання починається за межами класу.

2. Українська мова – це цікаво й легко, корисно, пізнавально й оптимістично, а не важко, нудно й депресивно.

3. ЗНО не мотиватор.

Як створити контент, який зацікавить учнів і допоможе вивчити мову?

Реальне життя дає можливість створити інформаційно-мовне ситуативне середовище, пройшовши  етапи:

  • загальне занурення у мовне українське середовище як гра,

  • занурення у тематичну ситуацію,

  • мовне дослідження,

  • створення нового продукту.

Для створення інформаційно-мовного ситуативного середовища варто створити робочу сторінку.

Робоча сторінка - це не конспект із традиційним набором мети, типу, обладнання,  етапів уроку. Це прайлист для учнів, що має зацікавити,  мотивувати, сприяти цілісному сприйняттю мовного матеріалу. Зазвичай, система запропонованих завдань має відображати етапи, описані у таксономії Бенджаміна Блума: знання - розуміння - застосування - аналіз - оцінювання - створення.   А значить  дає можливість якісно і цілісно засвоїти матеріал.

 

Для моделювання робочої сторінки пропоную використати такі складники:

1. Занурення у  тематичну ситуацію.

  • Завдання, що розкривають знання про тематичний образ через  сприйняття/емоції: колір (зоровий образ), звук (слуховий образ), дотик, запах, смак, асоціацію, предмет (книга, журнал, упаковка, квиток, буклет, меню), відео, розігрування ситуації, розширюють змістове поле, мотивують.

 

2. Мовне дослідження.

  • Завдання,  що розкривають мовні знання через лексико-орфографічні хвилинки, спостереження і дають можливість комплексно вивчати мову, застосовуючи метод інтервальних повторень, та визначати ключові  поняття мовної  теми.

  • Завдання, що розкривають розуміння теми, формують уявлення про мовне явище на основі базової інформації, сприяють коментуванню та застосуванню початкових знань із мовної теми, повторюють наголошування, орфографію/пунктуацію.

  • Завдання, що розширюють словниковий запас слів: власний електронний нотатник мотивує вести особистий словник нових слів, звертаючи увагу на їх правопис.

  • Завдання, що сприяють застосуванню мовного матеріалу, формують   практичні  навички конструювання, усвідомлення матеріалу через фразовий конструктор - текст.

  • Завдання, що вчати аналізувати, досліджуючи складні випадки розмежування понять, неправильного пунктуаційного оформлення.

  • Завдання, що вчати оцінювати, редагувати тексти, формувати критичне мислення.

 

3. Створення нового продукту.

  • Завдання, що сприяють створенню нових продуктів на основі  якісних креативних ідей.

 

Методист НМЛ гуманітарно-естетичних дисциплін  

КЗ  «КОІППО імені Василя Сухомлинського» 

Котляренко Н.М.

 

Пропоную  зразки  завдань  лексичної роботи для занурення у тематичне ситуативне середовище (ТСС).

bottom of page